Pierścionek zaręczynowy – jaki wybrać? Tradycje i współczesne trendy

Znajdź pierścionki zaręczynowe Kraków na obraczki.net.pl.

Gdy znajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, prędzej czy później pomyślisz o ślubie. Najpierw jednak ma miejsce ta wyczekiwany przez mnóstwo kobiet moment – oświadczyny, na które musisz kupić pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – niegdyś bez złota i kamieni szlachetnych

Podarowanie kobiecie pierścionka to nader stara tradycja, sięgająca prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają kształt okręgu, który symbolizuje wieczność. Zgodnie z tradycją nosi się je na palcu serdecznym lewej dłoni, nazywanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wypływa z wiary, że od tego palca biegnie żyła prowadząca bezpośrednio do serca, zwana “vena amoris”. Ogólnie uważa się, iż tradycję wręczania pierścionków zaręczynowych na Stary Kontynent przywieźli Grecy. Początkowo wykonywano je z konopi, ze skóry, a także kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie użyli do ich produkcji metali, głównie żelaza. Drogocennymi pierścionkami ze złota bądź srebra obdarowywano tylko wówczas, kiedy mężczyźni pragnęli ogłosić swoją pełną ufność do przyszłej żony. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy z drogimi kamieniami, platyną oraz złotem, aczkolwiek materiały te tak naprawdę powszechnie stosuje się do ich wytwarzania dopiero od paru stuleci, natomiast duży przyrost ich uznania można odnotować w poprzednim wieku.

Pierścionek zaręczynowy – za ile go kupisz?

Rzecz jasna, wymarzona biżuteria zaręczynowa to platynowy pierścień z ogromnym brylantem, jednakże potencjał dowolnego zestawiania przeróżnych kamieni oraz metali jest olbrzymi. Nie licząc diamentów stosuje się szmaragd, rubin czy tanzanit. Niektórzy wybierają mniej drogocenne metale, jak tytan, stal damasceńską, srebro, a także drewno, jednakże w dalszym ciągu na rynku przeważają pierścionki sporządzone z platyny i różnych typów złota (białego, żółtego i czerwonego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przeświadczenie, iż narzeczony ma obowiązek zapłacić na niego co najmniej dwumiesięczną pensję. Koszt pierścionka zależny jest od rozmaitych elementów: użytego kamienia, designu, ilości karatów czy surowca, w związku z tym każdy odszuka śliczny, nieprzeciętny pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Miejmy jednak na uwadze, że pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności symbolem zaangażowania oraz miłości, zatem jego koszt ma drugorzędne znaczenie. Kluczowe jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej małżonce.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]