Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Szukasz szalunków Kraków? Odwiedź tę stronę

Szalunki, określane też deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zazwyczaj stosuje się je podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one niezbędne do tego, by nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je nabyć.

Szalunki z drewna, metalu lub sklejki

Najstarszym typem szalunków jest struktura sporządzona z drewnianych desek czy też grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozmontowaniu może być użyta ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – wielu inwestorów i wykonawców stawia więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się z drewna, metalu bądź sklejki, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Najczęściej jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a strukturę spajają narożniki, belki, łączniki i głowice ze stalowe bądź aluminiowe.

Wynajęcie szalunków – dla kogo?

Firmy cyklicznie parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących wznieść pojedynczy obiekt i zespołów, które oferują inne usługi. Kupno wszelkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku byłoby całkiem nieopłacalne . Znacznie mądrzejszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]