W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

W trakcie budowy każdego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania warto zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozkwitu szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Które fragmenty budowli powinno się chronić hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią należą przede wszystkim balkony, piwnice, dachy, fundamenty i tarasy, a więc te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi czy też wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z profesjonalistami, którzy określą, jakie elementy wymagają ochrony przed wodą i jakiej technologii warto użyć w stosunku do poszczególnych segmentów budynku. Na przykład, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z pustaka wypalanego, dziurawki czy cegły rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Z kolei tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, aby każda warstwa posiadała spadek zapobiegający gromadzeniu się wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. W podobny sposób hydrolizuje się także balkony.

Hydroizolacja – komu ją zlecić?

Ważne jest, by planowanie hydroizolacji, zlecić fachowej ekipie, posiadającej wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, inwestorzy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami podczas prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem uszczelek pęczniejących, taśm PVC, taśm dylatacyjnych czy węży iniekcyjnych. Natomiast na zlecenie zarządców ukończonych już budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. inwentaryzacją, naprawą oraz uszczelnieniem przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.