Podstawowe informacje o systemie bankowy SWIFT

Na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ przeczytasz wszystko, co należy wiedzieć o systemie SWIFT.

Mimo, że w zasadzie systematycznie korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Ale system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i stanowi jeden z filarów efektywnego funkcjonowania światowej bankowości.

Co jest największym atutem systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne o wiele bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny wykorzystywany dzisiaj system tego typu. Nie licząc m.in. w Polsce korzysta się również z systemów: Express Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie wdrożone są również różne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na terenie danego kraju.

Czym zatem wyróżnia się system bankowy SWIFT? Działa on prawie we wszystkich państwach świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 10 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie oraz masa pozostałych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC największych banków, mających oddziały w Polsce.

– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]