
Zamów sztabki srebra.
Powszechnie wiadomo, iż inwestowanie w kruszce jest dobrą metodą na lokowanie oszczędności, która z biegiem lat daje namacalny zysk. Najpopularniejszym w tym momencie metalem inwestycyjnym jest bezsprzecznie złoto, jakkolwiek ostatnio srebro nie jest już postrzegane zaledwie jako metal przemysłowy i wróciło do łask coraz większego kręgu inwestorów, zarówno tych ze sporym, jak i mniejszym portfelem.
Czy opłaca się lokować kapitał w sztabki srebra?
Złoto istnieje w naturze 17-krotnie rzadziej od srebra, należy natomiast zaznaczyć, że wartość srebra w porównaniu do wartości złota nie odpowiada tej zależności i stale jest wyraźnie niższa. Nabycie srebra jest jednakże trafnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zdywersyfikować swój portfel, a które nie dysponują kapitału umożliwiających nabycie znacznych ilości złota. Trzeba jednakże mieć świadomość, że z uwagi na swoje właściwości, srebro jest szeroko wykorzystywane w różnych branżach przemysłu co powoduje, iż jego wartość mocniej reaguje na problemy pojawiające się na rynku. Łatwo to zresztą zobaczyć studiując historię jego wartości z minionych trzech dekad. Z tego też powodu inwestycja oszczędności w srebro wiąże się z wyższym ryzykiem strat, więc rekomendowana jest osobom rozeznanym w aktualnej i prognozowanej sytuacji na rynku kruszców. Można jednak zakładać, iż popyt na srebro cały czas będzie się utrzymywał, a wraz z dynamicznym rozkwitem medycyny, elektroniki oraz fotowoltaiki, w których srebro jest często używane, a także niesłabnącej popularności biżuterii srebrnej, można zakładać, że jego cena będzie systematycznie wzrastać.
Jakiego ciężaru sztabki srebra zamówimy u dystrybutorów?
Tak ja złoto, srebro w sztabkach występuje w różnorodnych wagach, co upraszcza stworzenie portfela inwestycyjnego, pozwalającego sprzedaż w zależności od potrzeb większych bądź mniejszych jego ilości. Te najdrobniejsze, a tym samym także w zasięgu finansowym przeciętnego Polaka, to sztabki o ciężarze 50 g i 100 g oraz 1 uncji trojańskiej. Rzecz jasna, gdy kupimy sztabkę o wyższej wadze, w rezultacie wydamy na srebro mniej, powinno się jednakże pamiętać, iż nie da się podzielić sztabki i w razie potrzeby jej sprzedaży trzeba znaleźć kupca, który weźmie ją w całości. Zatem jeśli sztabki srebra mają być dodatkowo asekuracją na “czarną godzinę”, należałoby zdecydować się na zakup sztabek w kilku ciężarach, by mieć możliwość w przyszłości sprzedać tylko tyle kruszcu, ile faktycznie potrzeba. Można też zainwestować w odpowiednio droższe srebrne combibary, to znaczy zespolone 1-gramowe sztabki srebra, które daje się swobodnie rozdzielić. Słabym punktem kupna srebra, czy to w sztabkach czy w monetach bulionowych jest fakt, że – w odróżnieniu od złota – jego sprzedaż i zakup obciążone są 23% stawką VAT.
Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]