Euro to dość nowa waluta, bowiem w formie monet oraz banknotów pojawiła się w obiegu dopiero w 2002 r.. Jest ona obecnie obowiązującym środkiem płatniczym w większości państw UE. Polska nadal nie sprostała wymaganiom, umożliwiającym przystąpienie do strefy euro, co nie świadczy o tym, iż nasi rodacy nie używają tej waluty regularnie, czy to biorąc w niej kredyt czy też robiąc zakupy za granicą.
Waluta euro i plusy z jej wprowadzenia
Wprowadzenie euro w krajach należących do Unii Europejskiej dostrzegalnie uprościło życie milionom mieszkańców starego kontynentu, tak w sferze prywatnej, jak i biznesowej. Jednolita waluta to wszak mniejszy problem z określeniem ewentualnego zysku lub kosztu podczas planowania np. transakcji w handlu międzynarodowym, co wcześniej powodu gwałtownych wahań kursów pomiędzy walutami często mogło okazać się błędną estymacją. Zamieszkanie w strefie euro zwiększa także wolność podróżowania rezydentów państw członkowskich, którzy w zasadzie w większości przypadków nie muszą martwić się o zaopatrzenie się w wystarczającą ilość pieniędzy w obcej walucie podczas wyjazdów zagranicznych. Obecnie wystarczy im po prostu ich własna karta bankowa, a korzystając z niej za granicą, nie martwią się już wysokością spreadów pobieranych przez bank przy każdej płatności.
Wymiana euro na złotówki w kantorze online – natychmiastowa i korzystna transakcja
Polska, pomimo wejścia do struktur UE w maju 2004 r., nadal nie spełnia wszystkich przesłanek umożliwiających wprowadzenie euro jako obowiązującej waluty. Nie ma to jednak wpływu na to, iż jako obywatele kraju członkowskiego UE powszechnie już kupujemy i prowadzimy transakcje biznesowe w euro. Osoby często dokonujące przelewów w tej walucie mogą na bieżąco sprawdzać aktualną cenę euro na stronach kantorów internetowych, a przy okazji też błyskawicznie wymienić euro na złotówki bez konieczności opuszczania domu. Wymiana euro online z uwagi na mniejsze spready jest tańsza oraz bardzo poręczna, bo można ją zaplanować o każdej godzinie dnia (nawet w nocy!), a przeliczenie waluty realizowane jest po kursach aktualizowanych na bieżąco, a nie – jak to przeważnie ma miejsce w kantorach tradycyjnych i bankach – w oparciu o średni kurs z ubiegłego dnia.