Niezbędne dla przemysłu i używane przez hobbystów – silniki DC

Jeśli szukasz silnika DC, koniecznie odwiedź tę stronę.

Sporo przedmiotów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Duże lub malutkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki odmieniły nasze życie, a statystyczny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Silnik elektryczny prądu stałego – zasługa najlepszych innowatorów XIX w.

Rolą silników DC jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od niemal dwustu lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich budowy, następnie modyfikacji i w konsekwencji ich dopuszczenia do ogólnego użycia w wszelkiego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i badania najlepszych naukowców połowy XIX w., takich jak np. Zénobe Gramme, Gaston Planté czy Michael Faraday. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze wirnika, komutatora, statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. W dzisiejszych czasach często wykorzystywane są również silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie lubiane za swoją niezawodność, jak również bezszelestną pracę.

Gdzie stosuje się silniki elektryczne prądu stałego?

Teza, że silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli w domu posiadasz odtwarzacz DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są podzespołem pociągów czy samochodów sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które zapewne podarujemy również naszym pociechom. Silniki tego typu znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej i produkcyjnej. W przyszłości, za sprawą silników DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, bowiem napędzają popularne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Silników DC używają także hobbyści do tworzenia własnych zautomatyzowanych projektów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki na prąd stały o niedużej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach hobbystycznych oraz z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od najlepszych producentów.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]