Cechy najlepszego hostingu internetowego – poradnik

Jeśli masz firmę, to na pewno posiada ona swoją stronę internetową. Czy wiesz jednak, jak znaczący dla Twojego biznesu jest poprawnie dobrany hosting? Czym zatem powinien się znamionować dobry hosting dla firm?

Hosting internetowy – wybierz prędkość i bezpieczeństwo

Hosting internetowy, przede wszystkim ten dedykowany dla firm, powinien łączyć w sobie kilka wartości: być pewny, szybki, bezpieczny i gwarantować wsparcie techniczne. Gdy mówimy o szybkości, mamy na myśli prędkość ładowania się stron. Dlaczego jest istotna? Po pierwsze, ma ona wpływ na wrażenia użytkownika, który często ma skłonność do przedwczesnego porzucenia strony, jeśli ładuje się ona za długo. Po drugie, szybkość ładowania się strony stanowi jeden z ważnych czynników, które Google bierze pod uwagę podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poza optymalizacją kodu o obrazów czy eliminacją niepotrzebnych przekierowań w obrębie strony, nie bez znaczenia dla czasu ładowania witryny ma także typ hostingu (VPS, dedykowany, w chmurze, bądź współdzielony), wysoka szybkość łącza oraz użycie szybkich dysków SSD w serwerach. Poza tym przedsiębiorstwa powinny szukać usługi hostingowej zapewniającej pełną niezawodność. Serwery firmy hostingowej powinny działać w sposób ciągły. Warto wybierać tych dostawców, którzy zapewniają bezawaryjne działanie serwera rzędu min. 99%. Ten czynnik powinien być wyjątkowo ważny dla sklepów internetowych, ponieważ każda godzina niedostępności sklepu może powodować wiele tysięcy strat.

Czym powinna charakteryzować się dobra usługa hostingowa?

W przypadku hostingu internetowego nie należy skłaniać się do opcji najtańszych. Darmowe usługi hostingowe zwykle charakteryzują się słabą jakością, a nagminnie zdarza się, że serwery takiej usługi znajdują się za granicą i nie ma do nich dostępu w razie awarii. Dla stron firmowych szukajmy hostingu umożliwiającego całodobowe wsparcie techniczne profesjonalnego zespołu. Ważne, by reakcja na zgłoszenia ewentualnych awarii była też stosunkowo krótka, kontakt z dostawcą łatwy, a cennik hostingu i warunki prolongaty ważności domeny skonstruowane w przejrzysty sposób. Nie zaniedbujmy też o bezpieczeństwie naszych danych. Serwery firmy hostingowej winny być zabezpieczone stale uaktualnianym oprogramowaniem antywirusowym, w serwerowni muszą panować odpowiednie warunki techniczne (temperatura, chłodzenie, zabezpieczenie na wypadek wybuchu pożaru), a kopia zapasowa danych powinna być przeprowadzana cyklicznie.