Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Szukasz szczegółowych wiadomości o food pairing? Wejdź na https://warsztatqulinarny.pl/szkolenia/zajecia-food-pairing/

Choć przywykliśmy do sztampowych kombinacji aromatów, nie oznacza to, że parowanie ze sobą produktów, które pozornie kompletnie do siebie nie pasują, nie może przynieść ciekawych i, co najistotniejsze, smacznych wyników. Uświadamiamy sobie to na każdym kroku. Silne oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało z pewnością otworzenie się na odmienne zwyczaje kulinarne i pojawienie się na rynku nieosiągalnych dotychczas w naszym kraju produktów. Dzięki temu choćby kombinacja mięsa z egzotycznych sosami owocowymi nikogo już nie zaskakuje. Ci, którzy zasmakowali w takich niecodziennych fuzjach smakowych nierzadko rozpoczynają swoje eksperymenty i na własną rękę szukają jeszcze bardziej dziwnych kombinacji. Żeby te jednakże przyniosły spodziewane rezultaty, należy uprzednio zaopatrzyć się w kulinarną wiedzę.

Food pairing – umiejętność zestawiania ze sobą smaków

Chcąc, aby nasze kulinarne poszukiwania naprawdę okazały się przyczyną uniesień i pozwalały ujawnić nowe smakowe wrażenia, należy działać zgodnie z kanonami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są wyłącznie wytycznymi, o których nie wolno zapominać, by smaki zespalają się w zgodną, choć niebanalną całość. Dobrze zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tym mianem określa się umiejętność mieszania ze sobą smaków, które w powszechnym przekonaniu uchodzą za całkowicie od siebie różne. Wszystkie zasady food pairingu są jednakże bardzo przemyślane i poparte głęboką wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą głównie zawartości konkretnych składników w wykorzystywanych produktach. Food pairing nie dotyczy tylko jedzenia, ale także napojów (w tym alkoholowych).

Food pairing polega na sporej fantazji i wyczuciu

Food pairing wymaga bujnej fantazji oraz wyczucia, jednakże to nie one okazują się najważniejsze. O wiele bardziej jest istotna znajomość zawartości rozmaitych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak reagują one z pozostałymi związkami. Z tej przyczyny trafnym posunięciem będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez wykwalifikowanego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, że podzielenie się podstawową wiedzą trwa na ogół kilka godzin.

Nasza siedziba:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]