
Wiedza o historii rodu wymagana jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale nie brakuje jednak i takich, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.
Drzewa genealogiczne, czyli ciężka praca wymagająca wytrwałości
Przygotowanie drzewa genealogicznego rodziny – zwłaszcza takiego sięgającego kilka pokoleń do tyłu – naprawdę nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat oraz śmierci kolejnych krewnych wymaga naprawdę ogromnego nakładu pracy. Informacje wyszukać można w zapomnianych archiwach miejskich oraz księgach parafialnych. Zazwyczaj można korzystać z nich całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Dobrze jest pamiętać, że cena badania może również wzrosnąć wraz z koniecznością odbywania podróży do następnych parafii oraz urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń zamieszkuje w tym samym mieście.
Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je przygotować?
Na początku wspomnieliśmy, że wiedza dotycząca własnych przodków jest wymagana do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się fragmentem małej wspólnoty, którą tworzą najbliżsi. Sprawia to też, iż nie czujemy się zagubieni we współczesnym świecie. To właśnie z tych powodów na chwilę obecną coraz więcej osób decyduje się na przygotowanie drzewa genealogicznego.