Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – pomyśl o użytkowniku!

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony albo tablety sprawia, że twórcy stron internetowych znacznie chętniej tworzą ich mobilne wersje. Jest to niezwykle ważne z uwagi na zwiększony ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń przenośnych. Jest prosta zasada: jeżeli chcesz mieć wielu użytkowników musisz stworzyć im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Dlatego właśnie konieczna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – o czym powinno się wiedzieć

Są czynniki, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby strona otwierała się właściwie na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy też zapewnić jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów czy z tabletów zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale bardzo istotnym elementem, jest czytelność. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych musimy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest również wykorzystywanie informacji o miejscu, w którym znajduje się użytkownik. Niech nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co jest najbliżej użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – co poleca Google

Zastosowanie powyższych zasad z pewnością przełoży się na realny ruch na Twojej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy zastosować na swojej stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie zalecane przez Google. W niektórych sytuacjach nie jesteśmy w stanie zachować zupełnej responsywności. Wtedy powinno się pomyśleć o stworzeniu wersji strony dla urządzeń przenośnych. Jest to wyjście gorsze o tyle, że wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, można po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązek każdego webmastera.