Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Jeśli chcesz zlecić badania kierowców Bielsko Biała, skieruj się na http://www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują umiejętności prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne jest to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i busów. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich profesji w myśl prawa powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc napisać na ten temat kilka słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z badanym, w czasie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest podzielność uwagi, percepcja prędkości, umiejętność szybkiego reagowania i dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. Jak? W internecie znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]