Badania psychologiczne kierowców – jakie obejmują testy?

Na http://tinyurl.com/yadw6ev5 dowiesz się, kto oferuje badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale również poznania cech psychologicznych jednostki, które niezbędne są do pełnienia konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy mają obowiązek wykonać badania psychotechniczne, bardzo często bardzo się ich obawiają. Jak się jednak okazuje, naprawdę nie ma czego się bać. Całość badań składa się z testów osobowościowych, testów badających inteligencję, wywiadu psychologicznego i testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za zadanie ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Określają między innymi ekstra- oraz introwersję, psychotyzm i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych specjalista wykorzystuje stereometr, aparat krzyżowy, miernik czasu reakcji, wirometr i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego uprzedniego przygotowania. Osoby, które noszą okulary, powinny tylko pamiętać, aby wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D1, D+E oraz D. Przechodzić muszą je także osoby, które chciałyby wykonywać zawód instruktora oraz egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Trzeba podkreślić, że przejść je muszą także ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależy od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po utracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Należy wykonać je tylko raz.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]