Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

Jeśli chcesz zlecić badania psychotechniczne Bielsko, wejdź na www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają stwierdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak przebiegają testy i co konkretnie weryfikują? Jakie przyrządy są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i instruktorów

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychotechnicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C+E. Do badań przystępują również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają umiejętność koncentracji

Badanie kierowców składa się z 2 części. W pierwszej kolejności kandydaci przystępują do części testowej. Na tym etapie sprawdzana jest umiejętność koncentracji, przerzutność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy głównie widzenie przestrzenne, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie badań wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej i aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]