Badania wysokościowe i ich rola w określaniu przydatności do pracy

Dowiedz się, kto oferuje badania wysokościowe Bielsko Biała. Kliknij w to miejsce.

Psycholog to osoba, o której bardzo dużo osób nie ma zbyt dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się jedynie zgłębianiem relacji swoich pacjentów z otoczeniem. Tymczasem okazuje się, że wiedza psychologa stanowi nieocenioną pomoc przy ocenianiu predyspozycji do pracy w pewnych zawodach. I tak, badania psychologiczne wykonywane są między innymi w stosunku do osób planujących podjąć pracę na wysokościach.

Badania wysokościowe: co obejmują?

Badania wysokościowe w zasadzie w niczym nie różnią się od tych, jakim poddawani są osoby zamierzające pracować jako kierowcy zawodowi. Podstawą są testy inteligencji, osobowościowe, temperamentu. Ich istotnym uzupełnieniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić między innymi szybkość reakcji oraz zdolność do koncentracji uwagi. Dzięki testom aparaturowym jesteśmy w stanie określić czy badana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co zadzieje się w czasie pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog wykorzystuje takie urządzenia, jak wirometr, aparat krzyżowy oraz stereometr. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają wielu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne zawsze obejmują też wywiad psychologiczny. W trakcie wywiadu osoba badana musi być z psychologiem w stu procentach szczera. Przekazywanie fałszywych informacji mija się z celem.

Badania wysokościowe – kto może je wykonywać?

Nie każdy psycholog może podjąć się wykonania badań wysokościowych. Uprawnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe z psychologii transportu. Posiadają oni zarówno umiejętności, jak i wiedzę do prowadzenia tego rodzaju badań. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa nie nakładają konieczności żadnego specjalnego przygotowania. Należy jedynie pamiętać o zabraniu ze sobą okularów, jeśli o konieczności ich używania zdecydował okulista.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]