Co wpływa na koszt wydruku 3D?

Zajrzyj tutaj jeśli interesuje Cię drukowanie 3D cena.

Możliwość zamówienia druku 3D dowolnej makiety, prototypu czy podzespołów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu obniża wydatki ponoszone przez wiele firm. O ile celem przedsiębiorstwa jest stała produkcja, często decyduje się ono na nabycie własnych drukarek 3D oraz zatrudnienie obsługujących je fachowców. Z kolei jeśli konieczność opracowania modelu 3D jest epizodyczna albo w grę wchodzi produkcja elementów o niskim nakładzie, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach w trakcie opracowywania planu projektu pojawia się nie raz pytanie: jak obliczyć koszt wydruku 3D?

Cena druku 3D – bez stosownych plików zapłacisz więcej

Na finalną cenę wydruku 3D wpływa mnóstwo czynników. Firma zlecająca druk 3D nie zawsze dysponuje gotowym do druku plikiem w odpowiednim formacie (STL lub STEP), dzięki któremu można wstępnie określić koszt wykonania zlecenia. W wielu przypadkach zlecający opracowuje tylko fizyczny model lub szkic projektowy. To sprawia, iż cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa z powodu konieczności przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, czy też przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego obiektu z wykorzystaniem skanera 3D. Kolejne czynniki, które znamiennie wpływają na finalny koszt wydruku to, rzecz jasna, dobór samej techniki druku oraz materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Jednakowo istotne jest również to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to zwłaszcza od tego, czy wydruk będzie miał procentowe czy pełne wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany produkt będzie potrzebował dodatkowej obróbki (np. gwintowania lub wygładzenia).

Chcesz wyliczyć koszt druku 3D? Prześlij plik do zleceniobiorcy

Nie można celnie oszacować ceny druku 3D bez uprzedniego kontaktu z firmą, u której zamierzamy zrealizować to zlecenie. W tym celu rekomenduje się wysłać jej plik do ewaluacji bądź, jeżeli nim nie dysponujemy, wypełnić formularz i jak najdokładniej opisać specyfikę zlecenia. Szacunek ceny druku 3D wykonywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Eksperci CADXPERT służą także pomocą odnośnie wyboru tworzywa oraz właściwej technologii druku.

Nasza siedziba:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]