Psychologiczne badania operatorów maszyn – po co się je wykonuje?

badania operatorów Bielsko, badania operatorów Bielsko Biała

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się ze żmudną i niezwykle wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza zgłębić nasze relacje z matką. Tymczasem okazuje się, że badania te znajdują też zastosowanie na przykład w czasie określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: jak wyglądają?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie odbiegają istotnie od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma szczerość i rzetelność udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w przypadku osób zamierzających wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie potrafiła w dość szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie występujące w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu, widzenia przestrzennego i koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić tylko psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest ukończenie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można utracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]