Warsztaty z ochrony danych osobowych – czemu są tak ważne?

Pierwszym prawnym dokumentem w Polsce, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Również obecnie definiuje ona ów termin oraz mówi, jak powinniśmy z nich korzystać. W myśl dokumentu dane osobowe to każde informacje, jakie pozwalają na zidentyfikowanie danego człowieka bez złożonych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem imię i nazwisko, adres czy numer PESEL, ale też tak zwane dane wrażliwe – między innymi informacje o możliwych sprawach sądowych, stanie zdrowia czy wyznaniu. O ich bezpieczeństwo należy zadbać tym bardziej, iż dzięki internetowi ich pozyskanie oraz przetwarzanie jest naprawdę łatwe.

Do kogo są adresowane jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Jedne dysponują tylko danymi swoich pracowników, pozostałe zaś uzyskują dostęp również do danych kontrahentów. We wszystkich przypadkach pracownicy, którzy mają do nich dostęp powinni przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym nauczą się, jak zagwarantować im ochronę. Jest to bardzo ważne, gdyż po zauważeniu nieprawidłowości GIODO może nałożyć dotkliwe sankcje – po pierwsze pieniężne, ale w niektórych sytuacjach również pozbawienia wolności.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – zasady

Kurs z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich specjalistów zarządzających takiego rodzaju danymi – są to na przykład specjaliści z składnic akt, kadr bądź do spraw rekrutacji. W jego cenę wliczone są również materiały dydaktyczne, dzięki którym kursanci szybciej przysposobią wiedzę. Po zakończeniu kursu, podczas którego dowiedzą się, jak zagwarantować ochronę informacji, kursanci otrzymują właściwe certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają wiele czasu i zwykle zamykane są w tym samym dniu.