Banknoty kolekcjonerskie i obiegowe mają długą historię

Zamów banknot kolekcjonerski na goldbroker.pl/banknoty-kolekcjonerskie/.

Gdy mówimy o kolekcjonowaniu, jednym z pierwszych skojarzeń obok deltiologii czy filatelistyki jest zbieranie monet. Niemniej jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie hobbystów. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych kwitów bankowych.

Banknoty – mają walory artystyczne oraz historyczne

Pierwowzory papierowych środków płatniczych nie pojawiły się w Europie, ale w Chinach. Pierwotna ich wersja, bliska w swoim zastosowaniu raczej do współczesnych weksli, pojawiła się ponad 2100 lat temu w czasie władzy Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Banknoty w postaci jaką znamy obecnie uformowały się z kolei między VII a XII w. podczas rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Stanowiły one ułatwienie dla handlarzy, bo zwalniały ich od konieczności podróżowania na dalekie dystanse z dodatkowym ciężarem w postaci monet. Obywatele Europy pierwszy raz usłyszeli o środkach pieniężnych z papieru z historii znanych podróżników z XIII w., m.in. Wilhelm z Rubruk, jednak w krajach europejskich zaczęto ich używać w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z upływem czasu tę formę płatności za towary i usługi przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są usuwane na boczny tor przez coraz bardziej wszechstronną bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd wzięło się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako przedmiotów kolekcjonerskich, ponieważ nie tylko niosą one ze sobą wartość historyczną, ale też artystyczną – od stuleci przecież budzą uznanie drobiazgowym designem.

Kto emituje banknoty kolekcjonerskie w Polsce?

Kolekcjonerzy banknotów, na podobieństwo kolekcjonerów monet, zbierają przede wszystkim banknoty obiegowe z różnych państw świata. Są one bardzo łatwo osiągalne, lecz ich cena może być bardzo wysoka – to w zależności od roku ich wprowadzenia w obieg oraz stanu zachowania. Odmiennym typem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w limitowanym nakładzie, z reguły w celu upamiętnienia historycznych wydarzeń bądź sławnych osób z kręgu kultury, nauki oraz polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 i 10 zł wypuszcza Narodowy Bank Polski. Celebrują one m.in. 100. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie banknot 20 zł) czy 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł). Co interesujące, poza oszałamiającymi motywami graficznymi, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, takie jak elementy wypukłe dla osób niewidomych, znaki widoczne pod ultrafioletem i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]