Kupujesz opony motocyklowe? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Więcej informacji o oponach motocyklowych.

Opony to bez wątpienia jeden z najważniejszych modułów każdego motocyklu. Tylko one w czasie jazdy bezpośrednio dotykają nawierzchni drogi, tym samym to one w ogromnym stopniu wpływają na osiągi, bezpieczeństwo oraz komfort podróży. To silne argumenty za tym, żeby ich dobór rzetelnie przemyśleć i nie starać się zaoszczędzić na kupnie taniego ogumienia. Na co więc zwrócić uwagę, by mieć pewność, że wybieramy opony wysokiej jakości, a jednocześnie właściwie dostosowane do typu motoru, rodzaju pokonywanych zazwyczaj tras i naszego stylu jazdy?

Opony motocyklowe – podmiana rozmiaru może pechowo się skończyć

Dla każdego modelu jednośladu przypisany jest konkretny rozmiar kół, którego nie należy zmieniać. Wprawdzie w przypadku samochodów taka podmiana rozmiaru nieraz bywa możliwa, to jednak dla kierowców motocykli zwykle kończy się nie najlepiej. Wybierając opony motocyklowe należy więc ściśle stosować się do wytycznych producenta jednośladu, bo korzystanie z innego ogumienia może bardzo niekorzystnie wpłynąć na sterowność i stabilność maszyny.

Opony do motocykli – inne kluczowe właściwości

Kupując opony motocyklowe, pod uwagę trzeba wziąć również inne ich właściwości, dzięki którym dokładniej dopasujemy je do naszego stylu jazdy. Pod tym względem najważniejszy jest indeks prędkości – im jest wyższy, tym większą szybkość uda się osiągnąć na danych oponach. Niemałe znaczenie ma także indeks nośności, który informuje o tym, jaki skrajny ciężar zniesie dane ogumienie.

Opony motocyklowe – do jazdy terenowej i do motocykli sportowych

Podczas kupna opon do motocykla należy przyjrzeć się także konturowi ich osnowy, tj. karkasowi. Pod tym względem wyróżniamy 2 typy opon – diagonalne i radialne. Te pierwsze, ze względu na nieskomplikowaną budowę i nadają się przede wszystkim do jazdy terenowej. Opony radialne natomiast charakteryzuje promieniste ułożenie osnowy oraz mniejsze odkształcenie, co czyni z nich najlepszy wybór do motocykli wyczynowych.

Nasza siedziba:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]