Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Chcesz zamówić łańcuchy na koła? Powinieneś odwiedzić ten adres.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak zatem typy łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są także materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują najczęściej stal tytanową lub manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. By się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]