Mesz dla koni – z czego się go przyrządza?

Jeśli potrzebujesz meszu dla koni, skieruj się tutaj.

Mesz to wysokoodżywcza karma, którą można podawać wszystkim koniom bez względu na ich codzienny tryb życia oraz poziom aktywności. Co ważne, mesz jest lekkostrawny i dostarcza ustrojowi zwierzęcia substancje, których celem jest m.in uregulowanie procesu trawienia, a także osłona układu trawiennego.

Co jest bazą meszu?

Preparacja meszu samodzielnie jest procesem dość czasochłonnym, ale nie jest to nazbyt złożone, a składniki do tego potrzebne są są łatwo dostępne. Podstawą każdego meszu są otręby pszenne, siemię lniane oraz owies. Czasem w przepisach na mesz wymienia się sól, jednakże sugerujemy dostarczyć ja koniu w jako lizawkę, która da mu większą frajdę. Prócz wyżej wyszczególnionych składników mesz można uzupełnić o pozostałe przysmaki kochane przez konie, jak cząstki jabłek, szałwia, liście mięty, pietruszka lub lucerna. W sieci można odszukać masę najrozmaitszych przepisów na mesz dla koni, od bardzo prostych do takich z rozbudowaną listą komponentów. Warto przetestować kilka z nich, żeby odkryć, który najbardziej spodoba się naszemu zwierzęciu.

Jak często podawać koniom mesz?

Warto nadmienić, że zaleca się karmić meszem zdrowe zwierzęta mniej więcej 2 razy w tygodniu, z kolei koniom cierpiącym na kolki, wrzody i pozostałe schorzenia trawienne, specjaliści zalecają tę strawę częściej, także codziennie. Niezwykle ważne jest, aby mesz serwować koniom letni. Dlaczego? Główny komponent meszu, to jest siemię lniane, po zagotowaniu tworzy śluz, który potem pokrywa powłokę jelit oraz żołądka zwierzęca, co w efekcie koi podrażnienia i stany zapalne. Zważywszy na fakt, że przyrządzanie meszu zajmuje przeważnie 3 godziny, w sklepach jeździeckich dostępne są gotowe mieszanki, które po dodaniu gorącej wody można już po paru minutach dać do spożycia zwierzęciu.

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]