
Jedną z najstarszych metod aktywności artystycznej jest rzeźba. Pierwsze dzieła zaistniały już w czasach prehistorycznych i nadal towarzyszą nam w różnych sferach naszego życia. Spotykamy je przede wszystkim tam, gdzie dążymy do kontaktu ze sztuką – w galeriach, w kościołach i w muzeach, ale też w przestrzeni ogólnodostępnej: na ulicach i placach, w budynkach firm, a nawet w galeriach handlowych. Wszechobecność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle znaczna, że nie całkiem zdajemy sobie sprawę z tego, iż dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy widujemy praktycznie codziennie. W tym artykule przytoczymy kilka przykładów świadczących o powyższym.
Metalowe rzeźby w uczelniach wyższych i urzędach
Dzieła rzeźbiarzy, także gdy przedstawiają wysokie walory estetyczne i artystyczne, notorycznie bywają przez publiczność traktowane jako norma – w przestrzeni miejskiej (chociaż nie tylko) są wszak spotykane wręcz na każdym kroku. Monumentalne pomniki, a także rzeźby rozmieszczone w przydomowych ogródkach, na skwerach bądź na ulicach, widoczne są wszak w większości polskich miejscowości. Ponad to niejednokrotnie można je zobaczyć też w wielu budynkach. Pełnią funkcję ozdobną m.in. w urzędach, uczelniach wyższych czy pozostałych miejscach użyteczności publicznej
Rzeźby z brązu. Kto je przygotuje?
Podane powyżej przykłady dotyczą przeważnie dużych, nieruchomych dzieł. Aczkolwiek stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym codziennym życiu. Pokaźna większość z nich to jednak mniejsze prace, stworzone z myślą o prywatnym użytku – to m.in. popiersia wykonywane na zlecenie, statuetki czy nagrody na laureatów konkursów. Projektodawcy rozmaitego typu konkursów bądź turniejów sportowych nie mają z tym trudności, bowiem zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych metali) nie jest wysokim wydatkiem, a ich opracowanie należy po prostu zlecić profesjonalnemu artyście.