Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest przyjemnym tematem. Dziś zaś, stosując nowoczesne narzędzia i – przede wszystkim – efektywne środki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować nam, że zabiegi okażą się w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe jest potrzebne za każdym razem, gdy rozwinie się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich sprzętów, przez co lekarz jest w stanie dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych tkanek zęba. Dobrze jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym używa się także innych, często naprawdę złożonych technicznie narzędzi. Jakich?

Narzędzia do leczenia kanałowego

Oprócz sprzętów manualnych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo istotne okazują się mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu przed oczami dentysty, ograniczając niemal całkowicie ryzyko wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest także mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują też specjalne narzędzia, które pozwalają na automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie wizyty i poprawienie samopoczucia leczonego.

Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?

Decydując się na leczenie kanałowe należy wiedzieć, że nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by wnosić opłatę za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów i siekaczy. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeżeli jest ono niezbędne, powinniśmy udać się do dentysty dysponującego odpowiednimi narzędziami oraz wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni klienci mówią w internecie.