Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się nieefektywne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga stomatologa należy ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do założenia protezy.

Dentysta chirurg a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu wiązały się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Teraz jednakże dostępne są środki, które zupełnie eliminują przykre doznania. Oprócz tego pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.