Domowe sposoby na złagodzenie objawów przeziębienia

Jesienno-zimowe wahania temperatur sprzyjają osłabieniu organizmu. Najczęściej dopadają nas ból gardła, nieżyt nosa oraz kaszel. Żeby się im nie dać tak łatwo, poznać kilka rad, które pomagają chronić organizm przed chorobą. Oto niektóre z nich.

Rozgrzewająca kąpiel oraz herbata z plastrem cytryny

Choroby atakują nasz ustrój na ogół wtedy, gdy temperatura ciała spada o 2-3 stopnie. Dlatego powinniśmy rozgrzać organizm za pomocą gorącej kąpieli czy herbaty. Do herbaty można wrzucić sok z cytryny lub pomarańczy, które zawierają pokaźną dawkę witaminy C. Świetnym dodatkiem jest również odrobina cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru. Aby nadać napojom odrobiny słodyczy warto sięgnąć po domowy sok z malin. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, urozmaićmy ją paroma kroplami olejku eterycznego, np. szałwiowego, pichtowego czy eukaliptusowego, co oprócz tego wpłynie pozytywnie na oczyszczenie dróg oddechowych.

Tradycyjne syropy przeciw przeziębieniu

Źródłem licznych witamin są także czosnek oraz cebula. Na ich bazie przygotowuje się domowe mikstury przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najpowszechniejszych metod walki z infekcjami. Jak go przyrządzić? Do pokrojonej cebuli dodajemy cytrynę, a następnie zalewamy miodem. Mieszankę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop trzeba pić w odstępach po kilka godzin. Tak samo można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – związek o właściwościach bakteriobójczych. W tym celu trzeba zetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać odrobinę wody. Tak przygotowany syrop leczniczy też należy spożywać kilka razy w ciągu dnia.

Mikstura na ból gardła

Gdy nasila się wrażenie bólu gardła, wypada wypróbować mieszankę mleka, masła oraz miodu. Bardzo dobrze sprawdza się ona jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego napoju trzeba uważać, by mleko nie było wrzące, gdyż osłabi to dobroczynne oddziaływanie pozostałych składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się także płukanie gardła wodą z solą czy picie szałwii w postaci herbaty.

Czemu warto reagować na objawy przeziębienia?

Pomimo, że pospolite przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może przekształcić się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy aczkolwiek, iż jeżeli symptomy nasilają się to trzeba skorzystać z pomocy internisty.