Jak walczyć z bólem pleców?

Potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących bólu krzyża? Zajrzyj na https://bit.ly/34nLg6L

Nawracający ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub między łopatkami stopniowo zaczyna być normalnością dla znacznego procenta społeczeństwa. Współcześnie nie jest to już niedyspozycja, z którą mierzą się wyłącznie osoby w starszym wieku. Mała aktywność fizyczna połączona z pracą biurową sprawia, że bólu tego rodzaju doznają też młodsi ludzie.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Ból kręgosłupa może mieć sporo przyczyn. Jego występowanie np. w odcinku piersiowym nieraz związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeśli odczuwany jest jako ból promieniujący w kierunku ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może też wskazywać na rozwijające się schorzenia narządów wewnętrznych czy zmiany reumatyczne, dlatego jego leczenie inicjuje się m.in. od wykluczenia tego typu przyczyn. Z kolei ból w odcinku lędźwiowym oraz ból na wysokości łopatek częstokroć jest konsekwencją przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni czy więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego przykładowo podnoszeniem obiektów o dużej masie lub wadliwym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy nierzadko jest ignorowany, ponieważ zanika po wypoczynku, niemniej jednak może on być symptomem rozwoju przepukliny dyskuczyli dyskopatii. Rzecz jasna ból kręgosłupa bywa również konsekwencją rozlicznych stanów zapalnych lub obrażeń niejednokrotnie tak znikomych, że przypominają się nam one dopiero w czasie wizyty w gabinecie lekarskim.

Profilaktyka bólom pleców

Bólu kręgosłupa nie wolno zaniedbać i trzeba natychmiast umówić się na wizytę u lekarza. Będzie on w stanie orientacyjnie rozpoznać rodzaj i przyczynę bólu, po czym odeśle do stosownego specjalisty, który ustali efektywną formę leczenia. Nie warto jednakże czekać, aż pojawi się ból pleców. O kręgosłup trzeba troszczyć się nieustannie, nawet gdy nie sprawiał dotychczas problemów. Dlatego lekarze zalecają pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała, m.in. podczas pracy przy komputerze, dbanie o właściwą wagę oraz regularne ćwiczenia. Naprężone mięśnie grzbietu i karku można także rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym czy też za sprawą urządzeń do wibroterapii. Taki masaż wibracjami umacnia mięśnie, co minimalizuje bóle przeciążeniowe, a także pobudza krążenie krwi i limfy.

Nasza siedziba:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]