Stomatologia mikroskopowa – leczenie kanałowe

Złamanie zęba, martwica, zaawansowana próchnica, zapalenie miazgi lub nieodzowność przygotowania korzenia do protezy – te stany łączy fakt, iż na ogół w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Choć nazwa ta u wielu pacjentów wywołuje dreszcze, w rzeczywistości nie należy się obawiać tej terapii. Obecnie stomatologia posługuje się nowoczesnym sprzętem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie nawet sporych ubytków nie będzie skutkowało odczuwaniem bólu.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Pierwszy etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i usunięcie z niego zmienionej chorobowo miazgi. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne oraz nerw, zatem podczas leczenia kanałowego konieczne jest zaaplikowanie bardzo efektywnego środka znieczulającego. W kolejnym kroku przeprowadza się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to wypełnienie kanału zębowego metalem szlachetnym, cementem szkło-jonomerowym, materiałem kompozytowym bądź ceramiką.

Znajdź dobrego dentystę do przeprowadzenia endodoncji mikroskopowej?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczne określenie leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Warto więc wybrać rzetelnego stomatologa, który go wykona. Gwarancją tego, że leczenie będzie udane są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Technika ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu przekazującego obraz do monitora. Pozwala to dentyście na precyzyjne oczyszczenie, a następnie dokładne wypełnienie kanału, dzięki czemu dodatkowe zabiegi nie będą już potrzebne.