
Poszerz swoją wiedzę o korekcie stożka rogówki.
Keratoconus, czyli stożek rogówki, to przypadłość, która w dużym stopniu utrudnia życie – pogarsza jakość widzenia i może wywoływać kolejne schorzenia oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych okuliści potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?
Leczenie stożka rogówki – na czym polega choroba?
Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i ma wiele nocyceptorów, jest jednak słabo ukrwiona. Mniej więcej w 30. roku życia może ulec odkształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Jest to wynikiem nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm oraz miopię, przez co chory widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie słoneczne. Pacjenci uskarżają się także na pieczenie oczu, czasem występuje też widzenie podwójne. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj możliwe jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie choroba jest prostowana przy użyciu soczewek kontaktowych lub szkieł korekcyjnych, później jakkolwiek niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – rozmaite procedury
Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem wielu zabiegów medycznych. Obecnie najefektywniejszym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Świetne rezultaty przynoszą procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie krótkowzroczności czy też astygmatyzmu przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po kilku miesiącach udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.
Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]